Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001 specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Processor & Chipset Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Processor Manufacturer:
Intel
Processor Type:
Core i5
Processor Generation:
6th Gen
Processor Model:
i5-6200U
Processor Speed:
2.30 GHz
Processor Core:
Dual-core (2 Core)
Memory Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Standard Memory:
8 GB
Memory Technology:
DDR3L SDRAM
Storage Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Hard Drive Capacity:
500 GB
Optical Drive Type:
DVD-Writer
Display & Graphics Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Screen Size:
14"
Aspect Ratio:
16:9
Screen Resolution:
1366 x 768
Graphics Controller Manufacturer:
Intel
Graphics Controller Model:
HD Graphics 520
Graphics Memory Technology:
DDR3L SDRAM
Graphics Memory Accessibility:
Shared
Network & Communication Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Yes
Wireless LAN Standard:
IEEE 802.11a/g/n/ac
Ethernet Technology:
Gigabit Ethernet
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Yes
Built-in Devices Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Front Camera/Webcam:
Front Camera/Webcam Resolution:
900 Kilopixel
Interfaces/Ports Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of USB Ports:
3
Number of USB 3.0 Ports:
3
Network (RJ-45):
Software Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Operating System Platform:
Windows
Operating System:
Windows 7 Professional Upgradable to Windows 10 Pro
Input Devices Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Keyboard Localization:
French, English
Battery Information Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Number of Cells:
4-cell
Battery Chemistry:
Lithium Ion (Li-Ion)
Maximum Battery Run Time:
8 Hour
Power Description Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Physical Characteristics Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Height:
0.9" (23.8 mm)
Width:
13.4" (340.1 mm)
Depth:
9.6" (243 mm)
Weight (Approximate):
1.80 kg
Miscellaneous Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Package Contents:
Satellite Pro A40-C-033 Notebook Lithium Ion Battery AC Adapter Windows 10 Pro License Media
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR 6.1, RoHS, EPEAT Gold
Reviews, Questions about Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite Pro A40-C PS461C-033001
      1+3= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.