Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR) specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Processor Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Processor speed:
2.3 GHz
Processor family:
Intel Core i5-6xxx
Processor:
i5-6200U
Processor boost frequency:
2.8 GHz
Processor core:
2
Processor threads:
4
System bus data transfer rate:
4 GT/s
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
Socket B2 (LGA 1356)
PCI Express configurations:
1x4, 4x1
PCI Express slots version:
3.0
Maximum number of PCI Express lanes:
12
FSB Parity:
No
Processor series:
Intel Core i5-6200 series
Thermal Design Power (TDP):
15 W
Tjunction:
100°C
Configurable TDP-down frequency:
800 MHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor lithography:
14 nm
Stepping:
D1
Bus type:
QPI
Processor codename:
Skylake
Conflict Free processor:
Yes
ECC supported by processor:
No
Memory Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3L-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory layout:
1 x 8 GB
Memory slots:
2x SO-DIMM
Maximum internal memory:
16 GB
Memory form factor:
SO-DIMM
Storage Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Total storage capacity:
256 GB
Storage media:
SSD
Number of SSDs installed:
1
Solid-state drive capacity:
256 GB
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC, SD, SDHC, SDXC
Display Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Screen Size:
14"
Screen Resolution:
1920 x 1080 pixels
Touchscreen:
LED backlight:
HD type:
Full HD
Aspect ratio:
16:9
Panel type:
IPS
Graphics Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
On-board graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
Intel HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel HD Graphics 520
On-board graphics adapter base frequency:
300 MHz
On-board graphics adapter dynamic frequency (max):
1000 MHz
Number of displays supported (on-board graphics):
Maximum on-board graphics adapter memory:
1.74 GB
On-board graphics adapter DirectX version:
On-board graphics adapter OpenGL version:
On-board graphics adapter ID:
1916
Optical Drive Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Audio Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Audio system:
DTS Studio Sound
Built-in microphone:
Camera Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Front camera:
Front camera resolution (numeric):
2 MP
Front camera resolution:
1920 x 1080 pixels
Networking Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
3G:?Third generation cellular network
4G:?Fourth generation cellular network
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n
Ethernet LAN connection:
Ethernet LAN data rates:
10, 100, 1000 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0 LE
Ports & interfaces Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
VGA (D-Sub) ports quantity:
1
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports quantity:
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
DC-in jack:
USB Sleep-and-Charge ports:
USB Sleep-and-Charge:
Performance Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Accelerometer:
Keyboard Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Pointing device:
Touchpad
Numeric keypad:
Full-size keyboard:
Keyboard number of keys:
87
Software Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Operating system installed:
Windows 7 Professional
Operating system architecture:
64-bit
Recovery operating system:
Windows 10 Pro
Battery Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
4
Battery life (max):
7 h
Energy Management Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Security Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
Password protection:
HDD, Supervisor, User
Weight & Dimensions Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Weight:
4.3 lbs (1,95 kg)
Width:
13.4" (340,1 mm)
Depth:
9.61" (244,1 mm)
Height:
0.937" (23,8 mm)
Reviews, Questions about Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite Pro A40-C-13R (PS461E-03800LGR)
      9+4= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.