Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Operating System Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Operating system:
Windows 10 Home
Operating system architecture:
64-bit
Processor Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Processor manufacturer:
Intel
Processor generation:
6th gen Intel® Core™ i7
Processor model:
i7-6500U
Processor frequency:
2.5 GHz
Processor boost frequency:
3.1 GHz
Processor family:
Intel Core i7
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor cache:
4 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
LGA 1356 (Socket B2)
Processor operating modes:
64-bit
Processor series:
Intel Core i7-6500 Mobile series
Processor codename:
Skylake
Memory Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3L-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory form factor:
SO-DIMM
Memory layout (slots x size):
1 x 8 GB
Memory slots:
2x SO-DIMM
Maximum internal memory:
16 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Total storage capacity:
1000 GB
Storage media:
Hybrid-HDD
Number of HDD installed:
1
Hybrid-HDD cache type:
SSD
Hybrid-HDD capacity:
1000 GB
Hybrid-HDD cache memory:
8 GB
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Display diagonal:
39.6 cm (15.6")
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Touchscreen:
No
HD type:
Full HD
Panel type:
IPS
LED backlight:
Yes
Native aspect ratio:
16:9
Discrete graphics adapter model:
NVIDIA® GeForce® 930M
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
Intel® HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel® HD Graphics 520
Maximum on-board graphics adapter memory:
1.74 GB
On-board graphics adapter OpenGL version:
Discrete graphics adapter memory:
2 GB
Discrete graphics memory type:
GDDR3
Graphics adapter Open GL support:
Built-in Devices Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Front camera:
Rear camera:
Interfaces Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Total Number USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Headphone outputs:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
ExpressCard slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
SmartCard slot:
Network Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Ethernet LAN data rates:
10,100,1000 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0
Input Devices Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Pointing device:
Clickpad
Audio Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Audio system:
DTS
Built-in microphone:
Battery Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
4
Power Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
3.42 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Product colour:
Gold
Width:
380 mm
Depth:
259.9 mm
Height:
22.5 mm
Other features Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
GPS:?Global Positioning System
Reviews, Questions about Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite P50-C-169 PSPT2E-003003DU
      10+7= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.