Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Operating System Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Operating system:
Windows 8.1
Operating system architecture:
64-bit
Processor Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Processor manufacturer:
AMD
Processor model:
A6-5200
Processor frequency:
2 GHz
Processor family:
AMD A6
Processor cores:
4
Processor threads:
4
Processor cache:
2 MB
Processor cache type:
L2
Memory Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Internal memory:
4 GB
Memory clock speed:
1333 MHz
Maximum internal memory:
16 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Total storage capacity:
1000 GB
HDD capacity:
1000 GB
HDD interface:
SATA
HDD speed:
5400 RPM
HDD size:
2.5"
Yes
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Display diagonal:
39.6 cm (15.6")
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Touchscreen:
Yes
Touch technology:
Multi-touch
LED backlight:
Native aspect ratio:
16:9
On-board graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
AMD Radeon HD 8000
On-board graphics adapter model:
AMD Radeon HD 8400
Built-in Devices Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Front camera:
Front camera resolution:
0.9 MP
Interfaces Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Total Number USB 2.0 ports:
1
Total Number USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
Headphone outputs:
Microphone in:
Docking connector:
SmartCard slot:
Network Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Ethernet LAN data rates:
10,100 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0
Input Devices Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Pointing device:
Clickpad
Full-size keyboard:
Keyboard number of keys:
102
Audio Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Audio system:
DTS Studio Sound
Built-in microphone:
Battery Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
3
Power Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
3.42 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Product colour:
Black, Silver
Width:
377.5 mm
Depth:
249.5 mm
Height:
21 mm
Reviews, Questions about Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite M50Dt-A-103 PSKPSE-00T021GR
      6+1= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.