Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Operating System Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Operating system:
Windows 7 Home Premium
Operating system architecture:
64-bit
Processor Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Processor manufacturer:
Intel
Processor generation:
Intel® Core™ i3
Processor model:
i3-380M
Processor frequency:
2.53 GHz
Processor family:
Intel® Core™ i3
Processor socket:
PGA988
Processor series:
Intel Core i3-300 Mobile Series
Processor codename:
Arrandale
Memory Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Internal memory:
2 GB
Memory clock speed:
1066 MHz
Memory slots:
2x SO-DIMM
Maximum internal memory:
8 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Total storage capacity:
320 GB
Storage media:
HDD
Number of HDD installed:
1
HDD capacity:
320 GB
Compatible memory cards:
Memory Stick (MS), MMC, MS PRO, SD, SDHC, SDXC
Display & Graphics Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Display diagonal:
39.6 cm (15.6")
Display resolution:
1366 x 768 pixels
HD type:
HD
LED backlight:
Yes
Native aspect ratio:
16:9
Discrete graphics adapter model:
NVIDIA® GeForce® GT 525M
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
Intel® HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel® HD Graphics
Discrete graphics memory type:
GDDR3
Maximum graphics adapter memory:
4.095 GB
Maximum resolution:
2048 x 1536 pixels
Built-in Devices Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Front camera resolution:
0.3 MP
Interfaces Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Total Number USB 2.0 ports:
3
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
No
Total Number VGA (D-Sub) ports:
No
Microphone in:
ExpressCard slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
SmartCard slot:
TV-out:
Network Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Ethernet LAN data rates:
10,100 Mbit/s
Bluetooth version:
3.0 HS
Input Devices Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Pointing device:
Touchpad
Keyboard layout:
QWERTY
Full-size keyboard:
Keyboard number of keys:
102
Audio Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Audio system:
24-bit
Built-in microphone:
Battery Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Power Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
3.95 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Product colour:
Black, Silver
Width:
380 mm
Depth:
250 mm
Height (front):
2.77 cm
Height (rear):
3.75 cm
Reviews, Questions about Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite L750-136 PSK6RE-019007EN
      2+1= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.