Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR) specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Processor Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Processor speed:
1.6 GHz
Processor family:
Intel Core i5-4xxx
Processor:
i5-4200U
Processor boost frequency:
2.6 GHz
Processor core:
2
Processor threads:
4
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
BGA1168
Maximum number of PCI Express lanes:
12
PCI Express slots version:
2.0
PCI Express configurations:
1x4, 2x4
Thermal Design Power (TDP):
15 W
Processor series:
Intel Core i5-4200 Mobile series
FSB Parity:
No
Tjunction:
100°C
Processor codename:
Haswell
Processor operating modes:
64-bit
Processor lithography:
22 nm
Bus type:
DMI2
Stepping:
C0
Conflict Free processor:
Yes
ECC supported by processor:
No
Memory Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3L-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory layout:
1 x 8 GB
Memory slots:
2x SO-DIMM
Maximum internal memory:
16 GB
Storage Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Total storage capacity:
750 GB
Storage media:
HDD
Number of hard drives installed:
1
Hard drive capacity:
750 GB
Hard disk rotational speed:
5400 RPM
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
SD, SDHC, SDXC
Display Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Screen Size:
17.3"
Screen Resolution:
1600 x 900 pixels
Touchscreen:
LED backlight:
HD type:
HD+
3D compatibility:
Aspect ratio:
16:9
Touch technology:
Multi-touch
Graphics Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
On-board graphics adapter family:
Intel HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel HD Graphics 4400
Number of displays supported (on-board graphics):
On-board graphics adapter dynamic frequency (max):
1000 MHz
Maximum on-board graphics adapter memory:
1.74 GB
On-board graphics adapter base frequency:
200 MHz
Discrete graphics adapter model:
AMD Radeon R7 M260
Discrete graphics adapter memory:
2 GB
Discrete graphics memory type:
GDDR3
On-board graphics adapter DirectX version:
On-board graphics adapter ID:
0xA16
Number of discrete graphics adapters installed:
Maximum resolution:
1920 x 1200 pixels
Optical Drive Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
LightScribe:
Disc types supported:
CD, CD-R, CD-ROM, CD-RW, DVD, DVD+R, DVD+RW, DVD-R, DVD-RW
CD read speed:
24x
CD write speed:
24x
CD-RW read speed:
10x
DVD-R read speed:
8x
DVD-R Double Layer write speed:
6x
DVD-RW write speed:
6x
DVD+R write speed:
8x
DVD+RW write speed:
DVD-RAM write speed:
5x
Audio Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Audio system:
24-bit
Built-in microphone:
Camera Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Front camera:
Networking Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
3G:?Third generation cellular network
4G:?Fourth generation cellular network
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n
Ethernet LAN connection:
Ethernet LAN data rates:
10, 100, 1000 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0 LE
Ports & interfaces Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
USB 2.0 ports quantity:
2
USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
VGA (D-Sub) ports quantity:
1
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports quantity:
Headphone outputs:
Microphone in:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
DC-in jack:
ExpressCard slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
SmartCard slot:
Total number of SATA connectors:
4
Number of SATA III connectors:
Keyboard Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Pointing device:
Clickpad
Numeric keypad:
Keyboard number of keys:
103
Windows keys:
Software Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Operating system installed:
Windows 8.1
Operating system architecture:
64-bit
Battery Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
6
Battery life (max):
6.16 h
Energy Management Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
AC adapter power:
65 W
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
3.42 A
AC adapter output voltage:
19 V
Security Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
Fingerprint reader:
Password protection:
HDD, Supervisor, User
Weight & Dimensions Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Weight:
5.95 lbs (2,7 kg)
Width:
16.3" (413 mm)
Depth:
10.6" (268 mm)
Height:
1.33" (33,7 mm)
Reviews, Questions about Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite L70-B-10J (PSKRQE-003005GR)
      5+10= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.