Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Operating System Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Operating system:
Windows 8.1
Operating system architecture:
64-bit
Processor Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Processor manufacturer:
Intel
Processor generation:
4th gen Intel® Core™ i5
Processor model:
i5-4210U
Processor frequency:
1.7 GHz
Processor boost frequency:
2.7 GHz
Processor family:
Intel Core i5
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
BGA 1168
Processor series:
Intel Core i5-4200 Mobile series
Processor codename:
Haswell
Memory Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Internal memory:
8 GB
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory layout (slots x size):
1 x 8 GB
Memory slots:
2x SO-DIMM
Maximum internal memory:
16 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Total storage capacity:
256 GB
Storage media:
SSD
Number of SSD installed:
1
SSD capacity:
256 GB
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Display diagonal:
39.6 cm (15.6")
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
HD type:
Full HD
Panel type:
IPS
LED backlight:
Yes
Native aspect ratio:
16:9
Discrete graphics adapter model:
AMD Radeon R7 M260
On-board graphics adapter model:
Intel® HD Graphics 4400
Maximum on-board graphics adapter memory:
1.74 GB
Discrete graphics adapter memory:
2 GB
Discrete graphics memory type:
GDDR3
Maximum resolution:
1920 x 1200 pixels
Built-in Devices Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Front camera:
Interfaces Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Total Number USB 2.0 ports:
1
Total Number USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
No
Total Number VGA (D-Sub) ports:
Headphone outputs:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
Docking connector:
ExpressCard slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
SmartCard slot:
Total number of SATA connectors:
4
Number of SATA III connectors:
Network Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Wi-Fi standards:
802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Ethernet LAN data rates:
10,100,1000 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0
Input Devices Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Pointing device:
Clickpad
Keyboard number of keys:
102
Audio Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Built-in microphone:
Battery Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Number of battery cells:
Power Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
3.42 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Product colour:
White
Width:
380 mm
Depth:
259.9 mm
Height:
23.5 mm
Reviews, Questions about Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite L50-B-1XM PSKTAE-0G0019GR
      2+10= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.