Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR) specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
Processor Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
Processor speed:
1.7 GHz
Processor family:
Intel Core i3-4xxx
Processor:
i3-4005U
4
System bus data transfer rate:
5 GT/s
Maximum number of PCI Express lanes:
10
PCI Express configurations:
4x1, 1x4
Processor series:
Intel Core i3-4000 Mobile series
Thermal Design Power (TDP):
15 W
Tjunction:
100°C
Bus type:
DMI
No
Memory Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
Internal memory:
4 GB
Memory clock speed:
1600 MHz
16 GB
Storage Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
Total storage capacity:
500 GB
Hard drive capacity:
500 GB
Compatible memory cards:
MMC, SD, SDIO
Display Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
Screen Size:
15.6"
Screen Resolution:
1366 x 768 pixels
HD type:
Not supported
16:9
Graphics Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
950 MHz
Number of displays supported (on-board graphics):
On-board graphics adapter base frequency:
200 MHz
Discrete graphics adapter model:
Not available
0xA16
Optical Drive Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
LightScribe:
Audio Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
Audio system:
HD
Number of built-in speakers:
2
Speakers manufacturer:
Onkyo
Built-in microphone:
Camera Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
Front camera:
Networking Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
4.0 LE
Ports & interfaces Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
SmartCard slot:
USB Sleep-and-Charge ports:
USB Sleep-and-Charge:
Total number of SATA connectors:
Number of SATA III connectors:
Keyboard Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
Keyboard number of keys:
102
Windows keys:
Software Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
64-bit
Battery Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
Battery life (max):
6 h
Energy Management Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
AC adapter power:
45 W
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Security Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
HDD, Supervisor, User
Weight & Dimensions Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
Weight:
4.85 lbs (2,2 kg)
Width:
15" (380 mm)
Depth:
10.2" (259,9 mm)
Height:
0.925" (23,5 mm)
Reviews, Questions about Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite L50-B-1C9 (PSKT4E-030003GR)
      3+9= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.