Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025 specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Operating System Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Operating system:
Windows Vista Home Premium
Operating system architecture:
32-bit
Processor Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Processor manufacturer:
Intel
Processor model:
T4200
Processor frequency:
2 GHz
Processor family:
Intel Pentium Mobile
Processor cores:
2
Processor threads:
2
Processor cache:
1 MB
Processor cache type:
L2
Processor socket:
LGA 3647 (Socket P)
Processor front side bus:
800 MHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor series:
Intel Pentium T4000 Series for Mobile
Processor codename:
Penryn
Memory Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Internal memory:
2 GB
Internal memory type:
DDR2-SDRAM
Memory clock speed:
800 MHz
Maximum internal memory:
4 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Total storage capacity:
250 GB
HDD capacity:
250 GB
HDD interface:
SATA
HDD speed:
5400 RPM
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
Memory Stick (MS), MMC, MS PRO, SD
Display & Graphics Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Display diagonal:
39.1 cm (15.4")
Display resolution:
1280 x 800 pixels
Native aspect ratio:
16:10
Discrete graphics adapter model:
Intel® GMA 4500M
Discrete graphics adapter:
Yes
Maximum graphics adapter memory:
0.83 GB
Built-in Devices Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Front camera:
No
Interfaces Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
No
Total Number VGA (D-Sub) ports:
Microphone in:
Docking connector:
ExpressCard slot:
Modem (RJ-11) ports:
Network Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Ethernet LAN:
Input Devices Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Pointing device:
Touchpad
Keyboard number of keys:
86
Audio Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Number of built-in speakers:
Battery Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Number of battery cells:
6
Battery capacity:
4000 mAh
Power Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
AC adapter power:
75 W
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
3.95 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Product colour:
Black, Blue
Width:
363.2 mm
Depth:
269.2 mm
Height (front):
3.38 cm
Height (rear):
3.83 cm
Reviews, Questions about Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite L305-S5961 PSLB8U-109025
      9+6= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.