Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Operating System Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Operating system:
Windows 8.1 with Bing
Operating system architecture:
64-bit
Processor Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Processor manufacturer:
Intel
Processor model:
N2840
Processor frequency:
2.16 GHz
Processor boost frequency:
2.58 GHz
Processor family:
Intel® Celeron®
Processor cores:
Processor cache:
1 MB
Processor cache type:
L2
Processor socket:
BGA 1170
Processor operating modes:
32-bit, 64-bit
Processor series:
Intel Celeron Processor N2000 Series for Mobile
Processor codename:
Bay Trail
Memory Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Internal memory:
2 GB
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory form factor:
On-board
Maximum internal memory:
2 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Total storage capacity:
32 GB
Storage media:
Flash
Flash memory:
32 GB
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Display diagonal:
29.5 cm (11.6")
Display resolution:
1366 x 768 pixels
HD type:
HD
LED backlight:
Yes
Native aspect ratio:
16:9
Discrete graphics adapter model:
Not available
Intel® HD Graphics
Built-in Devices Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Front camera:
Interfaces Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Total Number USB 2.0 ports:
1
Total Number USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports:
1
Microphone in:
Docking connector:
Total number of SATA connectors:
Network Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Wi-Fi standards:
802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Bluetooth version:
4.0
Input Devices Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Pointing device:
Touchpad
Audio Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Audio system:
DTS Sound
Number of built-in speakers:
Built-in microphone:
Battery Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Number of battery cells:
Power Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Product colour:
Grey, Silver
Width:
289 mm
Depth:
199 mm
Height:
19.9 mm
Reviews, Questions about Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite CL10-B-100 PSKVEE-00300PFR
      8+3= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.