Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Operating System Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Operating system:
Windows 7 Home Premium
Processor Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Processor manufacturer:
Intel
Processor generation:
3rd gen Intel® Core™ i5
Processor model:
i5-3210M
Processor frequency:
2.5 GHz
Processor boost frequency:
3.1 GHz
Processor family:
Intel Core i5
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
BGA 1023
Processor operating modes:
64-bit
Processor series:
Intel Core i5-3200 Mobile series
Processor codename:
Ivy Bridge
Memory Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Internal memory:
4 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Maximum internal memory:
16 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Total storage capacity:
640 GB
Storage media:
HDD
Number of HDD installed:
1
HDD capacity:
640 GB
HDD interface:
SATA
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
Yes
Display & Graphics Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Display diagonal:
39.6 cm (15.6")
Display resolution:
1366 x 768 pixels
HD type:
HD
LED backlight:
Yes
Native aspect ratio:
16:9
Discrete graphics adapter model:
Not available
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
No
On-board graphics adapter family:
Intel® HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel® HD Graphics 4000
Interfaces Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Total Number USB 2.0 ports:
2
Total Number USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
No
Total Number VGA (D-Sub) ports:
Headphone outputs:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
Microphone in:
ExpressCard slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
SmartCard slot:
Network Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Ethernet LAN data rates:
10,100 Mbit/s
Input Devices Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Pointing device:
Touchpad
Audio Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Audio system:
HD
Number of built-in speakers:
Built-in microphone:
Battery Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
6
Physical Characteristics Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Product colour:
Black
Width:
380 mm
Depth:
242 mm
Height:
33.5 mm
Reviews, Questions about Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite C850/0F3 PSKC8A-0F300S
      7+6= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.