Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Operating System Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Operating system:
Windows 8
Processor Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Processor manufacturer:
Intel
Processor model:
2020M
Processor frequency:
2.4 GHz
Processor family:
Intel® Pentium®
Processor cache:
2 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
PGA988
Processor operating modes:
64-bit
Processor series:
Intel Pentium 2000 series for Mobile
Processor codename:
Ivy Bridge
Memory Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Internal memory:
6 GB
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory form factor:
SO-DIMM
Memory layout (slots x size):
1 x 2 1 x 4 GB
Maximum internal memory:
16 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
500 GB
HDD interface:
SATA
Compatible memory cards:
MicroSD (TransFlash), MiniSD, MMC, SD, SDHC, SDXC
Display & Graphics Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Display diagonal:
39.6 cm (15.6")
Display resolution:
1366 x 768 pixels
HD type:
Not supported
LED backlight:
Yes
Native aspect ratio:
16:9
Discrete graphics adapter model:
Not available
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
No
On-board graphics adapter family:
Intel® HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel® HD Graphics
Built-in Devices Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Front camera:
Interfaces Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Total Number USB 2.0 ports:
Total Number USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Total Number VGA (D-Sub) ports:
Headphone outputs:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
Microphone in:
Combo headphone/mic port:
SmartCard slot:
Network Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Ethernet LAN data rates:
10,100 Mbit/s
Input Devices Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Pointing device:
Touchpad
Audio Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Audio system:
HD
Number of built-in speakers:
Built-in microphone:
Battery Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
6
Power Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
AC adapter power:
65 W
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
3.42 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Width:
380 mm
Depth:
242 mm
Height (front):
3.23 cm
Height (rear):
3.53 cm
Reviews, Questions about Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite C55-A5302 PSCF6U-01900L
      5+2= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.