Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Operating System Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Operating system:
Windows 8.1
Processor Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Processor manufacturer:
AMD
Processor model:
E1-2100
Processor frequency:
1 GHz
Processor family:
AMD E
Processor cache:
1 MB
Memory Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Internal memory:
4 GB
Memory clock speed:
1066 MHz
Memory form factor:
SO-DIMM
Memory layout (slots x size):
1 x 4 GB
Maximum internal memory:
16 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
500 GB
HDD interface:
SATA
Compatible memory cards:
MicroSD (TransFlash), MiniSD, MMC, SD, SDHC, SDXC
Display & Graphics Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Display diagonal:
39.6 cm (15.6")
Display resolution:
1366 x 768 pixels
HD type:
Not supported
LED backlight:
Yes
Native aspect ratio:
16:9
Discrete graphics adapter model:
Not available
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
No
On-board graphics adapter family:
AMD Radeon HD 8000
On-board graphics adapter model:
AMD Radeon HD 8210
On-board graphics adapter memory:
2.017 GB
Built-in Devices Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Front camera:
Interfaces Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Total Number USB 2.0 ports:
Total Number USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Total Number VGA (D-Sub) ports:
Headphone outputs:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
Microphone in:
SmartCard slot:
TV-out:
Network Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Ethernet LAN data rates:
10,100 Mbit/s
Input Devices Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Pointing device:
Touchpad
Keyboard layout:
QWERTY
Keyboard backlit:
Full-size keyboard:
Keyboard number of keys:
102
Audio Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Audio system:
HD
Number of built-in speakers:
Built-in microphone:
Battery Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
4
Battery voltage:
10.8 V
Power Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
AC adapter power:
45 W
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Width:
380 mm
Depth:
242 mm
Height:
33.5 mm
Reviews, Questions about Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite C50D-A-024 PSCFWC-02400G
      8+7= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.