Toshiba Satellite T135-S1300 specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite T135-S1300
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite T135-S1300
Basic Specs Toshiba SATELLITE T135-S1300
Type:
notebook
Operating System:
Win 7 Home Premium
Processor Toshiba SATELLITE T135-S1300
Processor:
Pentium 1300 MHz
Processor Model:
SU2700
Number of Cores:
2
L2 cache:
2 MB
The system bus:
800 MHz
Chipset Model:
Intel GS40
Memory Toshiba SATELLITE T135-S1300
Memory:
3072 MB DDR3
Maximum Memory:
4096 MB
Number of Total Memory Slots:
2
Display Toshiba SATELLITE T135-S1300
Display:
13.3-inch, 1366x768, widescreen
Display Screen Type:
glossy
Backlight Technology:
LED
Graphics Controller:
built-in
Graphics Chipset Model:
Intel GMA 4500M
Graphics Memory:
SMA
Storage Devices Toshiba SATELLITE T135-S1300
Optical Drive Type:
No DVD
Storage Size:
250 GB Serial ATA
Hard Drive Speed:
5400 r/min
Communication Toshiba SATELLITE T135-S1300
LAN/Modem:
Network 10/100 Mbit/s
Wireless Communication:
Wi-Fi 802.11n
Interfaces:
USB 2.0x3, VGA (D-Sub), HDMI, microphone input, audio output/headphone, LAN (RJ-45)
Expansion slots Toshiba SATELLITE T135-S1300
Memory Card Reader:
Yes
Memory Card Support:
MS, MS PRO, SD, SDHC, xD-Picture Card
Battery Toshiba SATELLITE T135-S1300
Maximum Battery Run Time:
9.4 hours
Battery Capacity:
5600 mAh
Number of Battery Cells:
6
Battery Chemistry:
Li-Ion
Input Devices Toshiba SATELLITE T135-S1300
Pointing Device Type:
Touchpad
Number of keyboard keys:
85
Audio Toshiba SATELLITE T135-S1300
Speakers:
Yes
Microphone:
Detailed Specs Toshiba SATELLITE T135-S1300
Webcam:
Dimensions (HxWxT):
322.5x223x34.2 mm
Weight:
1.75 kg
Reviews, Questions about Toshiba Satellite T135-S1300
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite T135-S1300
      6+10= *
Toshiba Satellite T135-S1300
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.