Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002 specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Operating System Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Operating system:
Windows 8.1 Pro
Processor Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Processor manufacturer:
Intel
Processor generation:
4th gen Intel® Core™ i5
Processor model:
i5-4300Y
Processor frequency:
1.6 GHz
Processor boost frequency:
2.3 GHz
Processor family:
Intel Core i5
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Processor socket:
BGA 1168
Processor operating modes:
64-bit
Processor series:
Intel Core i5-4300 Mobile series
Processor codename:
Haswell
Memory Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3L-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory form factor:
On-board
Maximum internal memory:
8 GB
Hard Drive & Optical Drive Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Total storage capacity:
256 GB
Storage media:
SSD
Number of SSD installed:
1
SSD capacity:
256 GB
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
SD,SDHC,SDXC,MMC
Display & Graphics Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Display diagonal:
29.5 cm (11.6")
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Touchscreen:
Yes
HD type:
Full HD
Touch technology:
Multi-touch
Panel type:
IPS
LED backlight:
Native aspect ratio:
16:9
Discrete graphics adapter model:
Not available
On-board graphics adapter:
Discrete graphics adapter:
No
On-board graphics adapter family:
Intel® HD Graphics
On-board graphics adapter model:
Intel® HD Graphics 4200
Maximum on-board graphics adapter memory:
1.74 GB
Built-in Devices Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Front camera:
Front camera resolution:
1 MP
Rear camera:
Rear camera resolution:
3 MP
Interfaces Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Total Number USB 2.0 ports:
1
Total Number USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
HDMI ports quantity:?High Definition Multimedia Interface
DVI port:?Digital Visual Interface
Total Number VGA (D-Sub) ports:
Total Number Micro HDMI ports:
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
ExpressCard slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
SmartCard slot:
Total number of SATA connectors:
4
Number of SATA III connectors:
Network Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi standards:
802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n)
Ethernet LAN:
Ethernet LAN data rates:
10,1000,100 Mbit/s
Bluetooth version:
4.0
Input Devices Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Pointing device:
Touchpad Accupoint
Keyboard backlit:
Keyboard number of keys:
86
Audio Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Number of built-in speakers:
2
Built-in microphone:
Battery Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Number of battery cells:
6
Power Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
AC adapter power:
45 W
AC adapter input voltage:
100 - 240 V
AC adapter output current:
1.58 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Product colour:
Silver
Width:
299 mm
Depth:
220.5 mm
Height:
19.9 mm
Reviews, Questions about Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
Write Review / Ask a question about Toshiba Portege Z10t-A-053 PT142C-053002
      1+2= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.