Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
General Information Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Manufacturer Part Number:
PT272C-01200W
Brand Name:
Toshiba
Product Line:
Portege
Product Series:
X30-D
Product Model:
X30-012
Processor & Chipset Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Processor Manufacturer:
Intel
Processor Type:
Core i5
Processor Generation:
7th Gen
Processor Model:
i5-7200U
Processor Speed:
2.50 GHz
Processor Core:
Dual-core (2 Core)
Memory Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Standard Memory:
8 GB
Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Storage Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Solid State Drive Capacity:
128 GB
Display & Graphics Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Screen Size:
13.3"
Display Screen Type:
LCD
Screen Resolution:
1366 x 768
Graphics Controller Manufacturer:
Intel
Graphics Controller Model:
HD Graphics 620
Graphics Memory Technology:
DDR4 SDRAM
Graphics Memory Accessibility:
Shared
Network & Communication Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Yes
Wireless LAN Standard:
IEEE 802.11a/g/n/ac
Ethernet Technology:
Ethernet
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Yes
Built-in Devices Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Front Camera/Webcam:
Finger Print Reader:
Interfaces/Ports Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of USB Ports:
3
Number of USB 3.0 Ports:
1
USB Type-C:
USB Type-C Detail:
2 x USB3.1 Type-C (Data, Power, Display, Thunderbolt 3)
Network (RJ-45):
Software Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Operating System Platform:
Windows
Operating System:
Windows 10 Pro
Input Devices Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Keyboard Localization:
French, English
Battery Information Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Number of Batteries:
1
Number of Cells:
3-cell
Maximum Battery Run Time:
13 Hour
Power Description Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Physical Characteristics Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Color:
Onyx Blue Metallic
Height:
0.63" (16 mm)
Width:
12.40" (314.96 mm)
Depth:
8.90" (226.06 mm)
Weight (Approximate):
1.05 kg
Miscellaneous Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Package Contents:
Portégé X30-012, Lithium Ion Battery, AC Adapter
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
RoHS, EPEAT Gold
Reviews, Questions about Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
Write Review / Ask a question about Toshiba Portege X30-D X30-012 13.3 PT272C-01200W
      1+1= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.