Toshiba dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Operating System TOSHIBA dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Operating system installed:
Windows 10 Pro
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Processor family:
8th gen Intel Core i7
Processor socket:
BGA 1356
Processor model:
i7-8550U
Processor cores:
4
Processor threads:
8
Processor frequency:
1.80 GHz
Processor boost frequency:
4.00 GHz
Processor cache:
8 MB
Processor cache type:
L3
Memory TOSHIBA dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Maximum internal memory:
32 GB
Internal memory type:
DDR4-SDRAM
Memory clock speed:
2400 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
SSD capacity:
256 GB
SSD form factor:
M.2
SSD interface:
Serial ATA
Storage media:
SSD
Number of SSD installed:
1
Total SSD capacity:
Compatible memory cards:
SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Panel type:
IPS
HD type:
Full HD
Display diagonal:
15.6"
Display resolution:
No
Maximum on-board graphics adapter memory:
32 GB
Graphics adapter model:
Intel UHD Graphics 620
Graphics adapter family:
Intel UHD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1150 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Front camera:
Front camera HD type:
HD
Front camera resolution:
1280 x 720 pixels
Front camera resolution (numeric):
0.9 MP
Front camera signal format:
720p
Interfaces TOSHIBA dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Cable lock slot:
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports:
Headphone outputs:
USB Sleep-and-Charge ports:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Keyboard backlit:
Keyboard number of keys:
102
Pointing device:
DualPoint
Audio TOSHIBA dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Audio system:
DTS Studio Sound
Microphone:
Number of speakers:
2
Number of microphones:
2
Battery TOSHIBA dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Battery life (max):
7.08 h
4
Power TOSHIBA dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics TOSHIBA dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Product type:
Notebook
Product colour:
Metallic
Depth:
258 mm
Height:
23.4 mm
Width:
379 mm
Weight:
2 kg
Reviews, Questions about Toshiba dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
Write Review / Ask a question about Toshiba dynabook Z50-E-163 PT591E-0T4006BT
      3+6= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.