Toshiba X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
Operating System TOSHIBA X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
64-bit
Processor TOSHIBA X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
Processor frequency:
1.6 GHz
Processor boost frequency:
3.4 GHz
Processor cache:
6 MB
Processor cache type:
L3
Memory TOSHIBA X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
DDR4-SDRAM
Memory slots:
2x SO-DIMM
Memory clock speed:
2400 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
M.2
SSD interface:
Serial ATA
MicroSD (TransFlash)
Display & Graphics TOSHIBA X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
Display diagonal:
14"
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
Front camera:
Interfaces TOSHIBA X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
1
Headphone outputs:
Thunderbolt 3 ports:
2
USB Sleep-and-Charge ports:
Input Devices TOSHIBA X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
Keyboard backlit:
Keyboard number of keys:
87
Pointing device:
Touchpad Accupoint
Audio TOSHIBA X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
Microphone:
Number of microphones:
Harman Kardon
Battery TOSHIBA X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
Battery life (max):
11.25 h
3
Power TOSHIBA X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
AC adapter output current:
2.25 A
AC adapter output voltage:
20 V
Physical Characteristics TOSHIBA X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
Depth:
228.9 mm
Height:
16.9 mm
Width:
332 mm
Weight:
1.25 kg
Reviews, Questions about Toshiba X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
Write Review / Ask a question about Toshiba X40-E-1EZ PT482E-0H3007BT
      9+9= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.