Toshiba Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
Operating System TOSHIBA Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
64-bit
Processor TOSHIBA Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
Processor family:
8th gen Intel Core i7
Processor socket:
BGA 1356
Processor model:
i7-8550U
Processor frequency:
1.80 GHz
Processor boost frequency:
4.00 GHz
Processor cache:
8 MB
Processor cache type:
L3
Memory TOSHIBA Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
Maximum internal memory:
32 GB
Internal memory type:
DDR4-SDRAM
Memory form factor:
SO-DIMM
Memory clock speed:
2400 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
SSD capacity:
512 GB
Total storage capacity:
512 GB
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
Panel type:
IPS
Display diagonal:
15.6"
No
Maximum on-board graphics adapter memory:
32 GB
Intel UHD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1150 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
Front camera:
Front camera HD type:
Front camera resolution (numeric):
2 MP
Interfaces TOSHIBA Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
Cable lock slot:
Combo headphone/mic port:
DVI port:?Digital Visual Interface
HDMI ports:
Headphone outputs:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
Keyboard backlit:
Keyboard number of keys:
102
Pointing device:
DualPoint
Audio TOSHIBA Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
2
Battery TOSHIBA Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
Battery life (max):
7 h
4
Power TOSHIBA Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics TOSHIBA Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
Product colour:
Grey
Depth:
258 mm
Height:
23.4 mm
Width:
379 mm
Weight:
2 kg
Reviews, Questions about Toshiba Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra Z50-E-16E PT591E-0TF019FR
      3+8= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.