Toshiba Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Operating System TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Operating system installed:
Windows 7 Professional
Processor TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Processor family:
6th gen Intel Core i5
Processor series:
Intel Core i5-6200 series
Processor socket:
LGA 1356 (Socket B2)
Processor model:
i5-6200U
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
2.3 GHz
Processor boost frequency:
2.8 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Internal memory:
8 GB
Maximum internal memory:
16 GB
Internal memory type:
DDR3L-SDRAM
Memory slots:
2x SO-DIMM
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory layout:
1 x 8 GB
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
SSD capacity:
256 GB
Storage media:
SSD
Number of SSD installed:
1
Total storage capacity:
256 GB
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Panel type:
IPS
HD type:
Full HD
Display diagonal:
14"
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Maximum resolution:
1920 x 1080 pixels
Aspect ratio:
16/9
Display response rise/fall:
25 ms
LED backlight:
Yes
Touchscreen:
No
Maximum on-board graphics adapter memory:
1.74 GB
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 520
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1000 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Front camera:
Front camera resolution:
Front camera resolution (numeric):
2 MP
Interfaces TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
Charging port type:
DC-in jack
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports:
Headphone outputs:
SmartCard slot:
USB Sleep-and-Charge ports:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Keyboard number of keys:
87
Pointing device:
Clickpad
Audio TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Microphone:
Battery TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Battery life (max):
8 h
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
4
Power TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
AC adapter output current:
3.42 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Product type:
Ultrabook
Product colour:
Grey,Stainless steel
Housing material:
Magnesium
Depth:
236 mm
Height:
20.4 mm
Width:
338 mm
Weight:
1.47 kg
Other features TOSHIBA Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Accelerometer:
Reviews, Questions about Toshiba Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra Z40-C-106 PT465E-003006DU
      2+8= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.