Toshiba Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
Operating System TOSHIBA Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
64-bit
Processor TOSHIBA Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
i5-8250U
Processor cores:
4
Processor frequency:
1.6 GHz
Processor boost frequency:
3.4 GHz
Processor cache:
6 MB
Memory TOSHIBA Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
Memory clock speed:
2400 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
MicroSD (TransFlash)
Display & Graphics TOSHIBA Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
Display diagonal:
14"
Touchscreen:
Touchscreen type:
Capacitive
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
Front camera:
Interfaces TOSHIBA Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
1
Input Devices TOSHIBA Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
Keyboard number of keys:
87
Audio TOSHIBA Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
Microphone:
Number of speakers:
Harman Kardon
Battery TOSHIBA Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
3
Power TOSHIBA Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
AC adapter output current:
2.25 A
AC adapter output voltage:
20 V
Physical Characteristics TOSHIBA Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
Product type:
Notebook
Colour name:
Onyx blue
Depth:
228.9 mm
Height:
16.9 mm
Width:
332 mm
Weight:
1.25 kg
Reviews, Questions about Toshiba Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra X40-E-123 PT482E-042002PL
      2+1= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.