Toshiba Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
Operating System TOSHIBA Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
Operating system installed:
Windows 10 Pro
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
Processor family:
8th gen Intel Core i5
Processor socket:
BGA 1356
Processor model:
i5-8250U
Processor cores:
4
Processor threads:
8
Processor frequency:
1.60 GHz
Processor boost frequency:
3.40 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
6 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory TOSHIBA Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
Internal memory:
8 GB
Maximum internal memory:
32 GB
Internal memory type:
DDR4-SDRAM
Memory form factor:
SO-DIMM
Memory slots:
2x SO-DIMM
Memory clock speed:
2400 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
SSD capacity:
256 GB
SSD form factor:
M.2
SSD interface:
PCI Express
Storage media:
SSD
Number of SSD installed:
1
Total storage capacity:
256 GB
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MicroSD (TransFlash)
Display & Graphics TOSHIBA Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
HD type:
Full HD
Display diagonal:
14"
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Aspect ratio:
16/9
Display surface:
Matt
LED backlight:
Yes
Touchscreen:
Maximum on-board graphics adapter memory:
32 GB
Graphics adapter model:
Intel UHD Graphics 620
Graphics adapter family:
Intel UHD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1100 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
Front camera:
Interfaces TOSHIBA Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
Cable lock slot:
Charging port type:
DC-in jack
Combo headphone/mic port:
HDMI ports:
1
Headphone outputs:
Thunderbolt 3 ports:
2
USB Sleep-and-Charge ports:
Input Devices TOSHIBA Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
Keyboard backlit:
Keyboard number of keys:
87
Pointing device:
Touchpad Accupoint
Audio TOSHIBA Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
Audio system:
DTS Studio Sound
Microphone:
Number of speakers:
2
Number of microphones:
Speakers manufacturer:
Harman Kardon
Battery TOSHIBA Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
Battery life (max):
11.25 h
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
3
Power TOSHIBA Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
AC adapter output current:
2.25 A
AC adapter output voltage:
20 V
Physical Characteristics TOSHIBA Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
Product type:
Notebook
Product colour:
Blue
Depth:
228.9 mm
Height:
16.9 mm
Width:
332 mm
Weight:
1.25 kg
Reviews, Questions about Toshiba Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra X40-E-108 PT482E-003001GR
      2+1= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.