Toshiba Tecra X40-013 PT484C-01300D specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra X40-013 PT484C-01300D
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra X40-013 PT484C-01300D
Operating System TOSHIBA Tecra X40-013 PT484C-01300D
Operating system installed:
Windows 10 Pro
Processor TOSHIBA Tecra X40-013 PT484C-01300D
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
8th gen Intel Core i5
Processor socket:
BGA 1356
Processor model:
i5-8350U
Processor cores:
4
Processor threads:
8
Processor frequency:
1.7 GHz
Processor boost frequency:
3.6 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
6 MB
Memory TOSHIBA Tecra X40-013 PT484C-01300D
Internal memory:
8 GB
Maximum internal memory:
32 GB
Internal memory type:
DDR4-SDRAM
Memory clock speed:
2133 MHz
Memory layout:
1 x 8 GB
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Tecra X40-013 PT484C-01300D
SSD capacity:
128 GB
SSD interface:
M.2
Storage media:
SSD
Number of SSD installed:
1
Total SSD capacity:
128 GB
Total storage capacity:
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MicroSD (TransFlash)
Display & Graphics TOSHIBA Tecra X40-013 PT484C-01300D
HD type:
HD
Display diagonal:
14"
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Aspect ratio:
16/9
Touchscreen:
No
Graphics adapter model:
Intel UHD Graphics 620
Graphics adapter family:
Intel UHD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1100 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Yes
Built-in Devices TOSHIBA Tecra X40-013 PT484C-01300D
Front camera:
Interfaces TOSHIBA Tecra X40-013 PT484C-01300D
Cable lock slot:
Charging port type:
DC-in jack
Combo headphone/mic port:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports:
Thunderbolt 3 ports:
2
USB Sleep-and-Charge ports:
Input Devices TOSHIBA Tecra X40-013 PT484C-01300D
Pointing device:
Touchpad Accupoint
Audio TOSHIBA Tecra X40-013 PT484C-01300D
Audio system:
DTS Studio Sound
Microphone:
Number of microphones:
2
Speakers manufacturer:
Harman Kardon
Battery TOSHIBA Tecra X40-013 PT484C-01300D
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
3
Power TOSHIBA Tecra X40-013 PT484C-01300D
AC adapter power:
45 W
Physical Characteristics TOSHIBA Tecra X40-013 PT484C-01300D
Product type:
Notebook
Colour name:
Onyx Blue Metallic Magnesium Alloy Chassis
Product colour:
Blue
Depth:
228.9 mm
Height:
16.9 mm
Width:
332 mm
Weight:
1.25 kg
Reviews, Questions about Toshiba Tecra X40-013 PT484C-01300D
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra X40-013 PT484C-01300D
      1+1= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.