Toshiba Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
Operating System TOSHIBA Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
64-bit
Processor TOSHIBA Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
Processor family:
8th gen Intel Core i5
Processor socket:
BGA 1356
Processor model:
i5-8250U
Processor frequency:
1.6 GHz
Processor boost frequency:
3.4 GHz
Processor cache:
6 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory TOSHIBA Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
Maximum internal memory:
32 GB
Maximum internal memory (64-bit):
32 GB
Internal memory type:
DDR4-SDRAM
Memory form factor:
SO-DIMM
Memory clock speed:
2400 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
SSD capacity:
256 GB
SSD form factor:
M.2
SSD interface:
Serial ATA
1
Total SSD capacity:
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
Panel type:
IPS
Display diagonal:
15.6"
16/9
Display surface:
Matt
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
Front camera:
Front camera HD type:
HD
Front camera resolution:
1280 x 768 pixels
Front camera resolution (numeric):
0.9 MP
Front camera signal format:
720p
Interfaces TOSHIBA Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
Charging port type:
DC-in jack
HDMI ports:
Total Number USB 2.0 Type-C ports:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
Pointing device:
Touchpad
Audio TOSHIBA Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
2
Battery TOSHIBA Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
Battery life (max):
8.4 h
4
Physical Characteristics TOSHIBA Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
Product colour:
Black
Depth:
258 mm
Height:
24 mm
Width:
379 mm
Weight:
2 kg
Reviews, Questions about Toshiba Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
Write Review / Ask a question about Toshiba Tecra A50-EC-11R PT5A1E-023007CE
      6+10= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.