Toshiba Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Operating System TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Operating system installed:
Windows 7 Home Premium
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
2nd gen Intel Core i5
Processor series:
Intel Core i5-2400 Mobile series
Processor socket:
BGA 1023
Processor model:
i5-2467M
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
1.6 GHz
Processor boost frequency:
2.3 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
L3
Memory TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Internal memory:
4 GB
Maximum internal memory:
6 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Memory slots:
1x SO-DIMM
Memory clock speed:
1333 MHz
Memory layout:
2 x 2 GB
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
SSD capacity:
128 GB
Storage media:
SSD
Total storage capacity:
128 GB
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MiniSD,MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Display diagonal:
13.3"
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Maximum resolution:
2048 x 1536 pixels
Aspect ratio:
16/9
LED backlight:
Yes
Graphics adapter family:
Intel
Maximum graphics adapter memory:
1.696 GB
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 3000
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1150 MHz
Graphics adapter base frequency:
350 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Front camera resolution (numeric):
1.3 MP
Interfaces TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
No
Charging port type:
DC-in jack
Docking connector:
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
ExpressCard slot:
HDMI ports:
1
Headphone outputs:
Infrared data port:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
SmartCard slot:
Total Number USB 2.0 ports:
2
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Keyboard backlit:
Keyboard layout:
QWERTY
Keyboard number of keys:
87
Pointing device:
Touchpad
Audio TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Audio system:
HDA
Microphone:
Number of speakers:
Battery TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Battery life (max):
8 h
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
8
Power TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Power supply type:
AC/DC
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Product colour:
Silver
Depth:
227 mm
Height (front):
8.3 mm
Height (rear):
1.59 cm
Width:
316 mm
Weight:
1.12 kg
Other features TOSHIBA Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Handheld remote control:
TV tuner integrated:
Reviews, Questions about Toshiba Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite Z830-10J PT22LE-003003DU
      1+7= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.