Toshiba Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008 specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
Operating System TOSHIBA Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
Operating system installed:
Windows 8
Processor TOSHIBA Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
3rd gen Intel Core i3
Processor series:
Intel Core i3-3200 Mobile series
Processor socket:
BGA 1023
Processor model:
i3-3217U
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
1.8 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory TOSHIBA Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
Internal memory:
4 GB
Maximum internal memory:
16 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Memory slots:
2x SO-DIMM
Memory clock speed:
1600 MHz
Memory layout:
2 x 2 GB
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
HDD capacity:
500 GB
HDD interface:
Serial ATA
HDD speed:
5400 RPM
SSD capacity:
32 GB
Storage media:
HDD SSD
Number of SSD installed:
1
Number of HDD installed:
1
Total storage capacity:
532 GB
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
Memory Stick (MS),MicroSD (TransFlash),MiniSD,MS PRO,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
Display type:
LED
HD type:
HD
Display diagonal:
14"
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Aspect ratio:
16/9
LED backlight:
Yes
Touchscreen:
No
Graphics adapter family:
Intel
Maximum graphics adapter memory:
1.696 GB
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 4000
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1050 MHz
Graphics adapter base frequency:
350 MHz
Graphics adapter:
Interfaces TOSHIBA Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
Cable lock slot:
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
Charging port type:
DC-in jack
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
ExpressCard slot:
HDMI ports:
Headphone outputs:
Infrared data port:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
SmartCard slot:
Total Number USB 2.0 ports:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
Keyboard backlit:
Keyboard language:
English
Keyboard layout:
QWERTY
Pointing device:
Clickpad
Audio TOSHIBA Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
Audio system:
SRS Premium Sound HD
Microphone:
Speakers:
Headphone connectivity:
3.5 mm
Microphone connectivity:
3.5 mm
Battery TOSHIBA Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
4
Power TOSHIBA Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
AC adapter power:
45 W
Physical Characteristics TOSHIBA Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
Product colour:
Blue
Weight:
1.86 kg
Other features TOSHIBA Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
TV tuner integrated:
Reviews, Questions about Toshiba Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite U945-S4380 PSU6SU-013008
      3+6= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.