Toshiba Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Operating System TOSHIBA Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Operating system installed:
Windows 7 Professional
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Processor family:
4th gen Intel Core i5
Processor series:
Intel Core i5-400 series
Processor socket:
BGA 1288
Processor model:
i5-460M
Processor frequency:
2.53 GHz
Processor boost frequency:
2.8 GHz
Smart Cache
Processing Die size:
81 mm?
Memory TOSHIBA Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Memory clock speed:
1066 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Total storage capacity:
640 GB
Compatible memory cards:
Memory Stick (MS),MMC,MS PRO,SD
Display & Graphics TOSHIBA Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
HD type:
HD
Display diagonal:
17.3"
Display resolution:
1600 x 900 pixels
Maximum resolution:
2048 x 1536 pixels
Aspect ratio:
16/9
Display response rise/fall:
8 ms
Discrete graphics adapter model:
AMD Mobility Radeon HD 5650
Graphics adapter family:
AMD
Maximum graphics adapter memory:
4.083 GB
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
766 MHz
Graphics adapter base frequency:
500 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Front camera resolution (numeric):
0.3 MP
Interfaces TOSHIBA Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
Charging port type:
DC-in jack
Docking connector:
ExpressCard slot:
HDMI ports:
1
Headphone outputs:
Infrared data port:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
SmartCard slot:
Total Number eSATA ports:
Total Number USB 2.0 ports:
2
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Keyboard layout:
QWERTY
Keyboard number of keys:
102
Pointing device:
Touchpad
Audio TOSHIBA Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Audio system:
HD
Number of speakers:
Battery TOSHIBA Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Battery life (max):
3.17 h
Physical Characteristics TOSHIBA Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Product colour:
Black
Depth:
270 mm
Height (front):
2.8 cm
Height (rear):
3.79 cm
Width:
413.6 mm
Weight:
2.8 kg
Other features TOSHIBA Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
TV tuner integrated:
Reviews, Questions about Toshiba Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite Pro L670-1DK PSK3FE-02300XDU
      5+10= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.