Toshiba Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
Operating System TOSHIBA Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
Operating system installed:
Windows XP Professional
Processor TOSHIBA Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
Processor frequency:
1.6 GHz
Processor front side bus:
400 MHz
Memory TOSHIBA Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
Internal memory:
0.5 GB
Internal memory type:
DDR-SDRAM
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
HDD speed:
4200 RPM
Total storage capacity:
40 GB
Optical drive type:
DVD-ROM
Display & Graphics TOSHIBA Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
Display type:
LCD
Display diagonal:
15"
Display resolution:
1024 x 768 pixels
Aspect ratio:
4/3
Discrete graphics adapter:
Yes
Discrete graphics adapter model:
Intel 855GME
Maximum graphics adapter memory:
0.064 GB
Interfaces TOSHIBA Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
Type II
CardBus PCMCIA slots:
1
Charging port type:
DC-in jack
Headphone outputs:
Infrared data port:
3
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
Pointing device:
Touchpad
Audio TOSHIBA Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
Audio system:
Stereo 16-bit
Battery TOSHIBA Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
Battery life (max):
5.12 h
Physical Characteristics TOSHIBA Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
Weight:
2.75 kg
Reviews, Questions about Toshiba Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite Pro L10 PSL15E-00J002BT
      1+3= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.