Toshiba Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Operating System TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
64-bit
Processor TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Processor family:
8th gen Intel Core i7
Processor model:
i7-8550U
Processor frequency:
1.8 GHz
Processor boost frequency:
4 GHz
Processor cache:
8 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Internal memory:
8.192 GB
Maximum internal memory:
32.768 GB
Memory clock speed:
2400 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Compatible memory cards:
SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Panel type:
TFT
Display diagonal:
15.6"
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Front camera resolution (numeric):
2 MP
Interfaces TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
HDMI ports:
Total Number USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports:
Total Number USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Keyboard number of keys:
102
Pointing device:
Clickpad
Audio TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Audio decoders:
2
Battery TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Battery life (max):
8 h
4
Power TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Product colour:
Black
Depth:
258 mm
Height:
24.1 mm
Width:
379 mm
Weight:
2 kg
Other features TOSHIBA Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Accelerometer:
Reviews, Questions about Toshiba Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite Pro A50-EC-11K PT5A1E-01300CEN
      6+8= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.