Toshiba Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Operating System TOSHIBA Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Operating system installed:
Windows 10 Pro
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
7th gen Intel Core i5
Processor socket:
BGA 1356
Processor model:
i5-7200U
Processor cores:
4
Processor frequency:
2.50 GHz
Processor boost frequency:
3.10 GHz
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory TOSHIBA Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Internal memory type:
DDR4-SDRAM
Memory form factor:
SO-DIMM
Memory slots:
2x SO-DIMM
Memory clock speed:
2133 MHz
Memory layout:
1 x 8 GB
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Compatible memory cards:
SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Panel type:
IPS
HD type:
Full HD
Display diagonal:
15.6"
Display resolution:
32 GB
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 620
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1000 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Front camera:
Front camera resolution:
1280 x 720 pixels
Front camera resolution (numeric):
0.9 MP
Interfaces TOSHIBA Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Cable lock slot:
Charging port type:
DC-in jack
Combo headphone/mic port:
DVI port:?Digital Visual Interface
No
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports:
1
Total Number USB 2.0 ports:
2
USB Sleep-and-Charge ports:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Keyboard number of keys:
102
Pointing device:
Touchpad
Audio TOSHIBA Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Audio decoders:
DTS Studio Sound
Audio system:
DTS Studio Sound
Microphone:
Number of speakers:
Number of microphones:
Battery TOSHIBA Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Battery life (max):
9.25 h
4
Power TOSHIBA Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics TOSHIBA Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Product type:
Notebook
Product colour:
Black
Depth:
258 mm
Height:
23.9 mm
Width:
379 mm
Weight:
2 kg
Reviews, Questions about Toshiba Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite Pro A50-D-10X PS585E-003006GR
      7+8= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.