Toshiba Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
Operating System TOSHIBA Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
Operating system installed:
Windows 10 Pro
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
6th gen Intel Core i7
Processor series:
Intel Core i7-6500 Mobile series
Processor socket:
LGA 1356 (Socket B2)
Processor model:
i7-6500U
Processor cores:
4
Processor frequency:
2.5 GHz
Processor boost frequency:
3.1 GHz
Processor cache:
4 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory TOSHIBA Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
Internal memory type:
DDR3L-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
SSD capacity:
SSD
Number of SSD installed:
256 GB
Disc types supported:
CD,DVD
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Compatible memory cards:
SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
HD type:
Full HD
Display diagonal:
15.6"
Display resolution:
No
Discrete graphics adapter:
Discrete graphics adapter model:
NVIDIA GeForce 930M
Maximum on-board graphics adapter memory:
1.74 GB
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 520
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1050 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Built-in Devices TOSHIBA Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
Front camera:
Front camera resolution (numeric):
2 MP
Interfaces TOSHIBA Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
Charging port type:
DC-in jack
Combo headphone/mic port:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports:
Headphone outputs:
Total Number USB 2.0 ports:
2
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
Keyboard number of keys:
102
Audio TOSHIBA Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
Number of speakers:
Battery TOSHIBA Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
Battery life (max):
7 h
4
Power TOSHIBA Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
AC adapter output current:
3.42 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics TOSHIBA Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
Product type:
Notebook
Product colour:
Black,Graphite
Depth:
258 mm
Height:
23.9 mm
Width:
379 mm
Weight:
2.2 kg
Reviews, Questions about Toshiba Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite Pro A50-C-20C PS57DE-01901PDU
      7+10= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.