Toshiba Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
Operating System TOSHIBA Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
Operating system installed:
Windows 10 Pro
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
Processor family:
7th gen Intel Core i3
Processor socket:
BGA 1356
Processor model:
i3-7100U
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
2.40 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory TOSHIBA Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
Internal memory:
8 GB
Maximum internal memory:
16 GB
Internal memory type:
DDR4-SDRAM
Memory form factor:
SO-DIMM
Memory slots:
2x SO-DIMM
Memory clock speed:
2133 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
SSD capacity:
128 GB
SSD form factor:
M.2
Storage media:
SSD
Number of SSD installed:
1
Total storage capacity:
128 GB
Disc types supported:
CD-R,CD-ROM,CD-RW,DVD R,DVD R DL,DVD RW,DVD-R,DVD-R DL,DVD-RAM,DVD-ROM,DVD-RW
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
HD type:
HD
Display diagonal:
13.3"
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Aspect ratio:
16/9
LED backlight:
Yes
Touchscreen:
No
Maximum on-board graphics adapter memory:
32 GB
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 620
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1000 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
Front camera:
Front camera resolution:
1280 x 720 pixels
Front camera resolution (numeric):
0.9 MP
Interfaces TOSHIBA Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
Cable lock slot:
Combo headphone/mic port:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports:
Headphone outputs:
USB Sleep-and-Charge ports:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
Keyboard number of keys:
87
Pointing device:
Touchpad
Audio TOSHIBA Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
Audio system:
DTS Studio Sound
Microphone:
Number of microphones:
2
Battery TOSHIBA Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
Battery life (max):
15.5 h
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
"r
Number of battery cells:
4
Power TOSHIBA Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics TOSHIBA Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
Product type:
Notebook
Product colour:
Black
Depth:
229 mm
Height:
18 mm
Height (front):
1.82 cm
Height (rear):
2.24 cm
Width:
316 mm
Weight:
1.39 kg
Reviews, Questions about Toshiba Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite Pro A30-D-16M PT381E-03S019FR
      9+1= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.