Toshiba Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Operating System TOSHIBA Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Operating system installed:
Windows 7 Home Premium
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
Intel Pentium
Processor series:
Intel Pentium B900 series for Mobile
Processor socket:
Socket 988
Processor model:
B960
Processor cores:
2
Processor threads:
2
Processor frequency:
2.2 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
2 MB
Processor cache type:
L3
Memory TOSHIBA Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Internal memory:
6 GB
Maximum internal memory:
8 GB
Memory clock speed:
1333 MHz
Memory layout:
1 x 2 1 x 4 GB
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
HDD capacity:
640 GB
HDD interface:
SATA
HDD speed:
5400 RPM
Total storage capacity:
640 GB
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MicroSD (TransFlash),MiniSD,MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Display type:
TFT
HD type:
HD
Display diagonal:
15.6"
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Maximum resolution:
2048 x 1536 pixels
Pixel pitch:
0.252 x 0.252 mm
Contrast ratio:
500/1
Aspect ratio:
16/9
Display response rise/fall:
16 ms
LED backlight:
Yes
Graphics adapter family:
Intel
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1100 MHz
Graphics adapter base frequency:
650 MHz
Graphics adapter:
Graphics adapter memory:
1.696 GB
Built-in Devices TOSHIBA Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Front camera resolution:
1280 x 800 pixels
Front camera resolution (numeric):
1 MP
Interfaces TOSHIBA Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
No
Charging port type:
DC-in jack
ExpressCard slot:
HDMI ports:
Headphone outputs:
Infrared data port:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
SmartCard slot:
Total Number USB 2.0 ports:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Keyboard number of keys:
102
Pointing device:
Touchpad
Audio TOSHIBA Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Audio system:
SRS Premium Sound HD
Audio system full duplex:
Microphone:
Speakers:
Number of speakers:
Battery TOSHIBA Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Battery capacity:
10.8 mAh
Battery life (max):
5.3 h
Power TOSHIBA Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
AC adapter output current:
3.42 A
AC adapter output voltage:
19 V
AC adapter power:
65 W
Physical Characteristics TOSHIBA Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Product colour:
Black
Depth:
242 mm
Height:
33.5 mm
Width:
380 mm
Weight:
2.3 kg
Reviews, Questions about Toshiba Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite C850-11C PSKC8E-013005EN
      10+9= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.