Toshiba Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
Operating System TOSHIBA Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
Operating system installed:
Windows 7 Home Premium
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
Processor family:
AMD Dual-Core
Processor model:
E-450
Processor cores:
2
Processor threads:
2
Processor frequency:
1.65 GHz
Processor cache:
1 MB
Processor cache type:
L2
Memory TOSHIBA Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
Internal memory:
4 GB
Maximum internal memory:
8 GB
Memory clock speed:
1333 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
HDD capacity:
5400 RPM
Storage media:
HDD
500 GB
Disc types supported:
CD-R,CD-ROM,CD-RW,DVD R,DVD R DL,DVD RW,DVD-R,DVD-R DL,DVD-RAM,DVD-RW
Compatible memory cards:
Memory Stick (MS),MicroSD (TransFlash),MiniSD,MMC,MS PRO,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
HD type:
HD
Display diagonal:
17.3"
Display resolution:
1600 x 900 pixels
Maximum resolution:
2048 x 1536 pixels
Aspect ratio:
16/9
Display response rise/fall:
8 ms
LED backlight:
Yes
Touchscreen:
No
Maximum graphics adapter memory:
1.974 GB
Graphics adapter model:
AMD Radeon HD 6320
Graphics adapter family:
AMD Radeon HD 6000
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
Front camera:
Interfaces TOSHIBA Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
No
Charging port type:
DC-in jack
Combo headphone/mic port:
Total Number USB 2.0 ports:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
Touchpad
Audio TOSHIBA Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
Audio system full duplex:
Microphone:
Battery TOSHIBA Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
Battery life (max):
4.5 h
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Power TOSHIBA Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
AC adapter power:
45 W
Physical Characteristics TOSHIBA Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
Product type:
Notebook
Product colour:
White
Depth:
270 mm
Height (front):
2.8 cm
Height (rear):
3.79 cm
Width:
413.6 mm
Weight:
2.83 kg
Reviews, Questions about Toshiba Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite C670D-12T PSC4AE-02300LGR
      1+3= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.