Toshiba Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
Operating System TOSHIBA Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
Operating system installed:
No
Processor TOSHIBA Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
Processor family:
AMD E
Processor model:
E-350
Processor frequency:
1.6 GHz
Processor cache:
1 MB
Processor cache type:
L2
Memory TOSHIBA Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
Internal memory:
4 GB
Maximum internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Memory slots:
2x SO-DIMM
Memory clock speed:
1066 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
HDD interface:
SATA
HDD speed:
5400 RPM
Number of HDD installed:
1
Total storage capacity:
500 GB
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MiniSD,MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
Display type:
TFT
Display diagonal:
15.6"
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Maximum resolution:
2048 x 1536 pixels
Aspect ratio:
16/9
LED backlight:
Yes
Discrete graphics adapter:
Discrete graphics adapter memory:
0.512 GB
Discrete graphics adapter model:
AMD Radeon HD 6330M
Discrete graphics memory type:
GDDR3
Graphics adapter family:
AMD
Maximum graphics adapter memory:
3.571 GB
Graphics adapter model:
No
Graphics adapter:
Interfaces TOSHIBA Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
Charging port type:
DC-in jack
Docking connector:
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
ExpressCard slot:
Headphone outputs:
Infrared data port:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
SmartCard slot:
Total Number USB 2.0 ports:
2
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
Keyboard number of keys:
102
Pointing device:
Touchpad
Audio TOSHIBA Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
Microphone:
Number of speakers:
2
Power TOSHIBA Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
AC adapter output current:
3.42 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics TOSHIBA Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
Product colour:
Black
Depth:
254 mm
Height (front):
2.8 cm
Height (rear):
3.56 cm
Width:
380.5 mm
Weight:
2.54 kg
Reviews, Questions about Toshiba Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite C660D-18T PSC24E-003002HU
      10+2= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.