Toshiba Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
Operating System TOSHIBA Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
64-bit
Processor TOSHIBA Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
Processor family:
8th gen Intel Core i7
Processor model:
i7-8550U
Processor frequency:
1.80 GHz
Processor boost frequency:
4.00 GHz
Processor cache:
8 MB
Memory TOSHIBA Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
Internal memory:
16 GB
Memory clock speed:
2400 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
SSD capacity:
512 GB
SSD form factor:
M.2
SSD interface:
Serial ATA III
1
Total SSD capacity:
512 GB
Yes
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics TOSHIBA Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
Panel type:
TFT
Display diagonal:
13.3"
Yes
Touchscreen:
1150 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
Front camera:
Front camera HD type:
Full HD
Front camera resolution:
1920 x 1080 pixels
Front camera resolution (numeric):
2 MP
Interfaces TOSHIBA Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
Charging port type:
DC-in jack
Combo headphone/mic port:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
Headphone outputs:
USB Sleep-and-Charge ports:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
Keyboard number of keys:
87
Audio TOSHIBA Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
2
Battery TOSHIBA Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
Battery life (max):
13 h
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
4
Power TOSHIBA Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
AC adapter output current:
2.37 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics TOSHIBA Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
Product type:
Notebook
Colour name:
Cosmo Silver
Product colour:
Silver
Depth:
227 mm
Height (front):
1.39 cm
Height (rear):
1.79 cm
Width:
316 mm
Weight:
1.2 kg
Reviews, Questions about Toshiba Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
Write Review / Ask a question about Toshiba Portege Z30-E-13M PT293E-01400LEN
      10+7= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.