Toshiba Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Operating System TOSHIBA Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Operating system installed:
Windows 10 Pro
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Processor family:
8th gen Intel Core i7
Processor model:
i7-8665U
Processor frequency:
1.9 GHz
Processor boost frequency:
4.2 GHz
Processor cache:
8 MB
Memory TOSHIBA Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Internal memory:
16 GB
Internal memory type:
LPDDR3-SDRAM
Memory clock speed:
2133 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
SSD capacity:
512 GB
SSD interface:
M.2
Total storage capacity:
512 GB
Optical drive type:
No
Smart card reader:
Yes
Display & Graphics TOSHIBA Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Panel type:
IPS
Display diagonal:
13.3"
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Aspect ratio:
Touchscreen:
Touchscreen type:
Capacitive
Graphics adapter model:
Intel UHD Graphics 620
Graphics adapter family:
Intel UHD Graphics
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Front camera:
Front camera HD type:
Full HD
Front camera resolution:
1920 x 1080 pixels
Front camera resolution (numeric):
5 MP
Infrared (IR) camera:
Interfaces TOSHIBA Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
1
HDMI ports:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Keyboard number of keys:
87
Pointing device:
Clickpad
Audio TOSHIBA Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Audio system:
DTS Studio Sound
Microphone:
Battery TOSHIBA Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Battery life (max):
14 h
Battery technology:
Lithium Polymer (LiPo)
Number of battery cells:
2
Power TOSHIBA Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
AC adapter output current:
2.25 A
AC adapter output voltage:
20 V
Physical Characteristics TOSHIBA Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Product type:
Hybrid (2-in-1)
Form factor:
Convertible (Detachable)
Colour name:
Onyx blue
Product colour:
Blue
Depth:
217 mm
Depth (tablet mode):
20.7 cm
Height:
22.1 mm
Height (tablet mode):
9.1 mm
Width:
316 mm
Width (tablet mode):
31.6 cm
Weight:
1.4 kg
Weight (tablet mode):
799 g
Reviews, Questions about Toshiba Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
Write Review / Ask a question about Toshiba Portege X30T-E-1F0 PT17AE-06300HCZ
      4+7= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.