Toshiba Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
Specifications | Reviews | Useful keys
Operating System TOSHIBA Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
Operating system installed:
Windows 10 Pro
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
Processor family:
8th gen Intel Core i5
Processor socket:
BGA 1356
Processor model:
i5-8250U
Processor cores:
4
Processor threads:
8
Processor frequency:
1.60 GHz
Processor boost frequency:
3.40 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
6 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory TOSHIBA Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
Internal memory:
8 GB
Maximum internal memory:
8 GB
Maximum internal memory (64-bit):
Internal memory type:
LPDDR3-SDRAM
Memory form factor:
On-board
Memory clock speed:
2133 MHz
Memory layout:
1 x 8 GB
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
SSD capacity:
256 GB
SSD form factor:
M.2
SSD interface:
PCI Express
Total storage capacity:
256 GB
Display & Graphics TOSHIBA Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
Display diagonal:
13.3"
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Aspect ratio:
Yes
Touch technology:
Multi-touch
Touchscreen:
Yes
Touchscreen type:
Capacitive
Maximum on-board graphics adapter memory:
32 GB
Graphics adapter model:
Intel UHD Graphics 620
Graphics adapter family:
Intel UHD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1100 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
Front camera:
Infrared (IR) camera:
Rear camera:
Rear camera resolution (numeric):
5 MP
Interfaces TOSHIBA Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
Charging port type:
USB Type-C
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDMI ports:
Headphone outputs:
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
Keyboard backlit:
Keyboard backlit colour:
White
Keyboard number of keys:
87
Pointing device:
Clickpad
Audio TOSHIBA Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
Audio system:
DTS Studio Sound
Microphone:
Battery TOSHIBA Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
Battery life (max):
15.5 h
Battery technology:
Lithium Polymer (LiPo)
Number of battery cells:
2
Power TOSHIBA Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
AC adapter output current:
2.25 A
AC adapter output voltage:
20 V
Physical Characteristics TOSHIBA Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
Product type:
Hybrid (2-in-1)
Form factor:
Convertible (Detachable)
Product colour:
Blue
Depth:
217 mm
Depth (tablet mode):
20.7 cm
Height:
22.1 mm
Height (tablet mode):
9.1 mm
Width:
316 mm
Width (tablet mode):
31.6 cm
Weight:
1.4 kg
Weight (tablet mode):
799 g
Reviews, Questions about Toshiba Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
Write Review / Ask a question about Toshiba Portege X30T-E-13M PT17CE-02000KIT
      4+9= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.