Toshiba Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
Operating System TOSHIBA Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
64-bit
Processor TOSHIBA Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
Processor family:
8th gen Intel Core i7
Processor model:
i7-8550U
Processor frequency:
1.80 GHz
Processor boost frequency:
4.00 GHz
Processor cache:
8 MB
Processor cache type:
L3
Memory TOSHIBA Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
Internal memory:
16 GB
Memory clock speed:
2400 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
SSD capacity:
512 GB
Total storage capacity:
512 GB
No
Display & Graphics TOSHIBA Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
Display diagonal:
13.3"
Yes
Touchscreen:
Intel UHD Graphics 620
Graphics adapter family:
Intel UHD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1150 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
Front camera:
Infrared (IR) camera:
Interfaces TOSHIBA Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
Cable lock slot:
Combo headphone/mic port:
DisplayPorts:
Headphone outputs:
SmartCard slot:
Thunderbolt 3 ports:
Input Devices TOSHIBA Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
Keyboard backlit:
Keyboard number of keys:
87
Pointing device:
Touchpad Accupoint
Audio TOSHIBA Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
Microphone:
Number of speakers:
2
Battery TOSHIBA Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
Battery life (max):
10 h
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
3
Power TOSHIBA Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
AC adapter output current:
2.25 A
AC adapter output voltage:
20 V
Physical Characteristics TOSHIBA Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
Product colour:
Blue
Depth:
227 mm
Height:
16.4 mm
Width:
316 mm
Weight:
1.05 kg
Reviews, Questions about Toshiba Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
Write Review / Ask a question about Toshiba Portege X30-E-162 PT282E-0FV018FR
      2+4= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.