Toshiba Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
Operating System TOSHIBA Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
Operating system installed:
Windows 10 Pro
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
8th gen Intel Core i7
Processor socket:
BGA 1356
Processor model:
i7-8550U
Processor cores:
4
Processor threads:
8
Processor frequency:
1.80 GHz
Processor boost frequency:
4.00 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
8 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory TOSHIBA Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
Internal memory:
16 GB
Maximum internal memory:
32 GB
Internal memory type:
DDR4-SDRAM
Memory form factor:
SO-DIMM
Memory slots:
2x SO-DIMM
Memory clock speed:
2400 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
SSD capacity:
512 GB
SSD interface:
M.2
Storage media:
SSD
Number of SSD installed:
1
Total storage capacity:
512 GB
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MicroSD (TransFlash)
Display & Graphics TOSHIBA Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
HD type:
Full HD
Display diagonal:
13.3"
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Aspect ratio:
16/9
LED backlight:
Yes
Maximum on-board graphics adapter memory:
32 GB
Graphics adapter model:
Intel UHD Graphics 620
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1150 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
Front camera:
Interfaces TOSHIBA Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
Cable lock slot:
Combo headphone/mic port:
HDMI ports:
1
Headphone outputs:
Thunderbolt 3 ports:
2
USB Sleep-and-Charge ports:
Input Devices TOSHIBA Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
Keyboard number of keys:
87
Pointing device:
Touchpad Accupoint
Audio TOSHIBA Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
Audio system:
DTS Studio Sound
Microphone:
Number of speakers:
2
Number of microphones:
Speakers manufacturer:
Harman Kardon
Battery TOSHIBA Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
3
Power TOSHIBA Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
AC adapter output current:
2.25 A
AC adapter output voltage:
20 V
Physical Characteristics TOSHIBA Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
Product type:
Notebook
Product colour:
Blue
Depth:
227 mm
Height:
16.4 mm
Width:
316 mm
Weight:
1.05 kg
Reviews, Questions about Toshiba Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
Write Review / Ask a question about Toshiba Portege X30-E-13D PT282E-06K018FR
      7+3= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.