Toshiba Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Operating System TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Operating system installed:
Windows 10 Pro
Operating system architecture:
64-bit
Processor TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Processor family:
7th gen Intel Core i5
Processor socket:
BGA 1356
Processor model:
i5-7200U
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
2.50 GHz
Processor boost frequency:
3.10 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Internal memory:
8 GB
Maximum internal memory:
8 GB
Internal memory type:
LPDDR3-SDRAM
Memory clock speed:
1600 MHz
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
SSD capacity:
256 GB
Storage media:
SSD
Number of SSD installed:
1
Total storage capacity:
256 GB
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
No
Display & Graphics TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
HD type:
Full HD
Display diagonal:
12.5"
Display resolution:
1920 x 1080 pixels
Aspect ratio:
16/9
LED backlight:
Yes
Touch technology:
Multi-touch
Touchscreen:
Yes
Touchscreen type:
Capacitive
Maximum on-board graphics adapter memory:
32 GB
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 620
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1000 MHz
Graphics adapter base frequency:
300 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Front camera:
Interfaces TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Cable lock slot:
Charging port type:
DC-in jack
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
DVI port:?Digital Visual Interface
Headphone outputs:
1
USB Sleep-and-Charge ports:
Input Devices TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Keyboard backlit:
Keyboard number of keys:
87
Audio TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Audio decoders:
DTS Studio Sound
Audio system:
DTS Studio Sound
Microphone:
Number of speakers:
2
Speakers manufacturer:
Harman Kardon
Battery TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Battery life (max):
14.45 h
Battery technology:
Lithium Polymer (LiPo)
Number of battery cells:
3
Power TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
AC adapter output current:
2.25 A
AC adapter output voltage:
20 V
Physical Characteristics TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Product type:
Hybrid (2-in-1)
Form factor:
Convertible (Folder)
Product colour:
Blue
Depth:
219 mm
Height:
15.4 mm
Width:
299 mm
Weight:
1.1 kg
Other features TOSHIBA Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Stylus pen:
Reviews, Questions about Toshiba Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
Write Review / Ask a question about Toshiba Portege X20W-D-10Q PRT12E-01600MIT
      2+7= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.