Toshiba NB520-11W PLL52E-03000SEN specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba NB520-11W PLL52E-03000SEN
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba NB520-11W PLL52E-03000SEN
Operating System TOSHIBA NB520-11W PLL52E-03000SEN
Operating system installed:
Windows 7 Starter
Operating system architecture:
32-bit
Processor TOSHIBA NB520-11W PLL52E-03000SEN
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
Intel Atom
Processor model:
N570
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
1.66 GHz
Processor front side bus:
667 MHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
1 MB
Processor cache type:
L2
Processing Die size:
87 mm?
Memory TOSHIBA NB520-11W PLL52E-03000SEN
Internal memory:
1 GB
Maximum internal memory:
2 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Memory clock speed:
1066 MHz
Memory layout:
1 x 1 GB
Hard Drive & Optical Drive TOSHIBA NB520-11W PLL52E-03000SEN
HDD interface:
SATA
Total storage capacity:
1.024 GB
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC
Display & Graphics TOSHIBA NB520-11W PLL52E-03000SEN
Display type:
TFT
Display diagonal:
10.1"
Display resolution:
1024 x 600 pixels
Aspect ratio:
5/3
LED backlight:
Yes
Graphics adapter:
GMA 3150
Graphics adapter family:
Intel
Maximum graphics adapter memory:
0.256 GB
Graphics adapter model:
Intel GMA 3150
Graphics adapter base frequency:
200 MHz
Built-in Devices TOSHIBA NB520-11W PLL52E-03000SEN
Front camera resolution (numeric):
0.3 MP
Interfaces TOSHIBA NB520-11W PLL52E-03000SEN
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
Charging port type:
DC-in jack
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
Headphone outputs:
1
Total Number USB 2.0 ports:
3
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices TOSHIBA NB520-11W PLL52E-03000SEN
Keyboard language:
English
Keyboard layout:
QWERTY
Keyboard number of keys:
86
Pointing device:
Touchpad
Audio TOSHIBA NB520-11W PLL52E-03000SEN
Audio system:
24-bit
Microphone:
Number of speakers:
2
Speakers manufacturer:
Harman Kardon
Battery TOSHIBA NB520-11W PLL52E-03000SEN
Battery life (max):
10 h
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Power TOSHIBA NB520-11W PLL52E-03000SEN
AC adapter output current:
1.58 A
AC adapter output voltage:
19 V
Physical Characteristics TOSHIBA NB520-11W PLL52E-03000SEN
Product type:
Netbook
Depth:
190 mm
Height (front):
1.66 cm
Height (rear):
3.55 cm
Width:
262 mm
Weight:
1.32 kg
Reviews, Questions about Toshiba NB520-11W PLL52E-03000SEN
Write Review / Ask a question about Toshiba NB520-11W PLL52E-03000SEN
      5+5= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.