Samsung NP300E4E-A03PH specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung NP300E4E-A03PH
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung NP300E4E-A03PH
Type Samsung NP300E4E-A03PH
Laptop Type:
Notebook
Basic Spec Samsung NP300E4E-A03PH
Screen Size:
14inch
Resolution:
1366x768
Processor:
Celeron
Processor No:
Processor 847
Processor Speed:
1.1GHz
Wide Screen:
yes
tablet:
3D:
SSD Size:
Hard Drive Size:
750GB
RPM:
5400rpm
Memory Size:
2GB
Memory Type:
DDR3
Memory Slot:
2x, SODIMM
PC card slot:
3-in-1 (SD, SDHC, SDXC) Multi-media Card Reader
Detailed Specs Samsung NP300E4E-A03PH
Graphics Processor:
Intel® HD Graphics
Video Memory:
Modem:
Wireless LAN Data rate:
Fast Ethernet [10 / 100]
Wireless LAN Type:
IEEE802.11b/g/n
Others:
Web camera
HDMI
Bluetooth
USB2.0
Operating System:
Windows 8
integrated software:
Battery Life:
Optical Drive:
Super Multi Dual Layer
Size Samsung NP300E4E-A03PH
Dimensions (WxHxD):
339.0 x 25.2 - 31.5 x 234.5mm
Weight:
2kg
Reviews, Questions about Samsung NP300E4E-A03PH
Write Review / Ask a question about Samsung NP300E4E-A03PH
      9+9= *
Samsung NP300E4E-A03PH
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.