Samsung ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53 specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Operating System SAMSUNG ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Operating system installed:
Windows 8
Operating system architecture:
32-bit
Processor SAMSUNG ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Processor family:
Intel Atom
Processor series:
Intel Atom Z2700 series
Processor socket:
FC-MB4760
Processor model:
Z2760
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
1.8 GHz
Processor boost frequency:
1.8 GHz
Processor operating modes:
32-bit
Processor cache:
1 MB
Processor cache type:
L2
Memory SAMSUNG ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Internal memory:
2 GB
Internal memory type:
DDR2-SDRAM
Memory form factor:
On-board
Memory clock speed:
800 MHz
Hard Drive & Optical Drive SAMSUNG ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Storage media:
Flash
Total storage capacity:
64 GB
Optical drive type:
No
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MicroSD (TransFlash)
Flash memory:
64 GB
Display & Graphics SAMSUNG ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Display diagonal:
10.1"
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Display brightness:
400 cd/m?
Aspect ratio:
16/9
LED backlight:
Yes
Touchscreen:
Graphics adapter base frequency:
533 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices SAMSUNG ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Front camera:
Rear camera:
Rear camera resolution (numeric):
2 MP
Interfaces SAMSUNG ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Cable lock slot:
No
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
Charging port type:
DC-in jack
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
DVI port:?Digital Visual Interface
ExpressCard slot:
Micro HDMI ports:
1
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
SmartCard slot:
Audio SAMSUNG ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Microphone:
Number of speakers:
2
Battery SAMSUNG ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Battery capacity (Watt hours):
25.6 Wh
Number of battery cells:
Power SAMSUNG ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
AC adapter output current:
3.33 A
AC adapter output voltage:
12 V
AC adapter power:
40 W
Physical Characteristics SAMSUNG ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Product type:
Hybrid (2-in-1)
Form factor:
Convertible (Detachable)
Product colour:
White
Depth:
165.3 mm
Height:
8.2 mm
Width:
257.4 mm
Weight:
543 g
Other features SAMSUNG ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Accelerometer:
Ambient light sensor:
Proximity sensor:
Stylus pen:
Reviews, Questions about Samsung ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
Write Review / Ask a question about Samsung ATIV XQ300TZC XQ300TZC-K53
      2+6= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.