Samsung 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Operating System SAMSUNG 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Operating system installed:
Windows 7 Home Premium
Operating system architecture:
64-bit
Processor SAMSUNG 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
2nd gen Intel Core i3
Processor series:
Intel Core i3-2300 Mobile series
Processor socket:
BGA 1023
Processor model:
i3-2330M
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
2.2 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
L3
Memory SAMSUNG 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Internal memory:
6 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Memory slots:
2x SO-DIMM
Memory clock speed:
1333 MHz
Memory layout:
1 x 2 1 x 4 GB
Hard Drive & Optical Drive SAMSUNG 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
HDD capacity:
750 GB
Storage media:
HDD
Number of HDD installed:
1
Total storage capacity:
750 GB
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics SAMSUNG 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Display type:
LED
Display diagonal:
14"
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Aspect ratio:
16/9
Graphics adapter family:
Intel
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 3000
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1100 MHz
Graphics adapter base frequency:
650 MHz
Graphics adapter:
Yes
Built-in Devices SAMSUNG 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Front camera:
No
Front camera resolution (numeric):
1.3 MP
Interfaces SAMSUNG 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
No
Charging port type:
DC-in jack
Docking connector:
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
ExpressCard slot:
HDMI ports:
Headphone outputs:
Infrared data port:
SmartCard slot:
Total Number USB 2.0 ports:
3
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices SAMSUNG 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Pointing device:
Touchpad
Audio SAMSUNG 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Audio system:
HD
Number of speakers:
2
Battery SAMSUNG 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Number of battery cells:
6
Physical Characteristics SAMSUNG 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Product colour:
Silver
Depth:
230 mm
Height:
32.3 mm
Width:
331.1 mm
Weight:
2.16 kg
Reviews, Questions about Samsung 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
Write Review / Ask a question about Samsung 3 NP300V4A NP300V4A-A01UK
      6+6= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.