Samsung 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Operating System SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Operating system installed:
Windows 7 Home Premium
Operating system architecture:
64-bit
Processor SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
2nd gen Intel Core i3
Processor series:
Intel Core i3-2300 Mobile series
Processor socket:
Socket 988
Processor model:
i3-2350M
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
2.3 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Internal memory:
4 GB
Maximum internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Memory slots:
2x SO-DIMM
Memory slots (available):
1
Memory clock speed:
1333 MHz
Hard Drive & Optical Drive SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
HDD capacity:
500 GB
HDD interface:
SATA
HDD speed:
5400 RPM
Storage media:
HDD
Number of HDD installed:
1
Total storage capacity:
500 GB
Optical drive interface:
SATA
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Display type:
LCD
HD type:
HD
Display diagonal:
17.3"
Display resolution:
1600 x 900 pixels
Aspect ratio:
16/9
LED backlight:
Yes
Discrete graphics adapter:
Discrete graphics adapter model:
NVIDIA GeForce GT 520MX
Discrete graphics memory type:
GDDR3
Graphics adapter family:
Intel,NVIDIA
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 3000
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1150 MHz
Graphics adapter base frequency:
650 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Front camera resolution (numeric):
1.3 MP
Swivel webcam:
No
Interfaces SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
No
Charging port type:
DC-in jack
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
ExpressCard slot:
HDMI ports:
Headphone outputs:
Infrared data port:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
SmartCard slot:
Total Number USB 2.0 ports:
3
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Pointing device:
Touchpad
Audio SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Audio system:
HDA
Microphone:
Speakers:
Headphone connectivity:
3.5 mm
Microphone connectivity:
3.5 mm
Number of speakers:
2
Battery SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Battery capacity:
4400 mAh
Battery life (max):
4.6 h
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
6
Physical Characteristics SAMSUNG 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Product colour:
Black,Silver
Depth:
266.3 mm
Height (front):
2.71 cm
Height (rear):
3.5 cm
Width:
406.7 mm
Weight:
2.65 kg
Reviews, Questions about Samsung 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
Write Review / Ask a question about Samsung 3 NP300E7A NP300E7A-S03NL
      6+1= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.