Samsung 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE specs.
  Laptops Specs >> Samsung >> Samsung 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
Specifications | Reviews | Useful keys
Samsung 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
Operating System SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
Operating system installed:
Windows 7 Home Premium
Operating system architecture:
64-bit
Processor SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
Processor manufacturer:
Intel
Processor family:
2nd gen Intel Core i3
Processor series:
Intel Core i3-2300 Mobile series
Processor socket:
Socket 988
Processor model:
i3-2350M
Processor cores:
2
Processor threads:
4
Processor frequency:
2.3 GHz
Processor operating modes:
64-bit
Processor cache:
3 MB
Processor cache type:
Smart Cache
Memory SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
Internal memory:
6 GB
Maximum internal memory:
8 GB
Internal memory type:
DDR3-SDRAM
Memory slots:
2x SO-DIMM
Memory clock speed:
1333 MHz
Memory layout:
1 x 2 1 x 4 GB
Hard Drive & Optical Drive SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
HDD capacity:
500 GB
HDD interface:
SATA
HDD speed:
5400 RPM
Storage media:
HDD
Number of HDD installed:
1
Total storage capacity:
500 GB
Disc types supported:
CD,CD-R,CD-RW,DVD,DVD R,DVD R DL,DVD RW,DVD-R,DVD-R DL,DVD-RAM,DVD-RW
Optical drive type:
DVD Super Multi DL
Card reader integrated:
Yes
Compatible memory cards:
MMC,SD,SDHC,SDXC
Display & Graphics SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
HD type:
HD
Display diagonal:
15.6"
Display resolution:
1366 x 768 pixels
Display brightness:
220 cd/m?
Aspect ratio:
16/9
LED backlight:
Yes
Touchscreen:
No
Discrete graphics adapter:
Discrete graphics adapter model:
NVIDIA GeForce GT 520MX
Discrete graphics memory type:
GDDR3
Graphics adapter family:
NVIDIA
Graphics adapter model:
Intel HD Graphics 3000
Graphics adapter family:
Intel HD Graphics
Graphics adapter dynamic frequency (max):
1150 MHz
Graphics adapter base frequency:
650 MHz
Graphics adapter:
Built-in Devices SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
Front camera:
Front camera resolution (numeric):
0.3 MP
Rear camera:
No
Interfaces SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
Cable lock slot:
Cable lock slot type:
Kensington
CardBus PCMCIA slot type:?Personal Computer Memory Card International Association
Charging port type:
DC-in jack
Combo headphone/mic port:
Docking connector:
DVI port:?Digital Visual Interface
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
ExpressCard slot:
HDMI ports:
Headphone outputs:
Infrared data port:
S/PDIF out port:?Sony/Philips Digital Interface
SmartCard slot:
Total Number USB 2.0 ports:
3
VGA (D-Sub) ports:
Input Devices SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
Keyboard number of keys:
101
Pointing device:
Touchpad
Audio SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
Microphone:
Speakers:
Number of speakers:
2
Battery SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
Battery capacity:
4400 mAh
Battery life (max):
7 h
Battery recharge time:
3 h
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Number of battery cells:
6
Physical Characteristics SAMSUNG 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
Product type:
Notebook
Product colour:
Black,Silver
Depth:
243 mm
Height (front):
2.71 cm
Height (rear):
3.3 cm
Width:
367.9 mm
Weight:
2.3 kg
Reviews, Questions about Samsung 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
Write Review / Ask a question about Samsung 3 NP300E5A NP300E5A-S07DE
      3+7= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.