Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch (Black) 21L3001QUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch (Black) 21L3001QUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch (Black) 21L3001QUS
General Specs Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch Laptop (Black) 21L3001QUS
Processor:
Intel Core Ultra 7 155U
GPU:
Intel Arc Graphics
Display Size:
16"
Touchscreen:
Yes
Total Installed Storage:
512 GB
Inputs/Outputs:
1x USB-A 2.0
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
1x USB-C 3.2 Gen 2x2
1x USB-C (Thunderbolt 4)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Weight:
3.9 lb / 1.8 kg
Model Year:
Mid 2024
Performance Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch Laptop (Black) 21L3001QUS
Processor:
Intel Core Ultra 7 155U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.7 to 4.8 GHz Performance (2 Cores)
1.2 to 3.8 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
GPU:
Intel Arc Graphics
RAM Type:
5600 MT/s DDR5 SO-DIMM
RAM Configuration / Capacity:
1x User-Replaceable 16 GB / 2 Slots Supporting up to 64 GB
vPro Support:
No
Display Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch Laptop (Black) 21L3001QUS
Display Size:
16"
Touchscreen:
Yes
Maximum Brightness:
300 nits / cd/m2
Color Gamut:
45% NTSC
Storage and Expansion Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch Laptop (Black) 21L3001QUS
Total Installed Storage:
512 GB
Storage Drive Type:
1x 512 GB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
1x M.2 Slot 2280 (PCIe x4) [In Use]
Inputs / Outputs Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch Laptop (Black) 21L3001QUS
Inputs/Outputs:
1x USB-A 2.0
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
1x USB-C 3.2 Gen 2x2
1x USB-C (Thunderbolt 4)
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Network I/O:
1x RJ45 (Gigabit Ethernet)
Built-In Speakers:
2x 2 W
No
Communications Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch Laptop (Black) 21L3001QUS
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Webcam:
User-Facing: 5 MP
Battery Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch Laptop (Black) 21L3001QUS
Capacity:
57 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch Laptop (Black) 21L3001QUS
Keyboard:
Built-In Chiclet-Style Keyboard
Pointing Device:
Force Touch Trackpad
General Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch Laptop (Black) 21L3001QUS
Security:
Dedicated Hardware TPM Security Chip, Fingerprint Reader, Webcam Blocker
Power Supply:
65 W with USB-C
Dimensions:
14.1 x 10 x 0.82" / 357.2 x 253.4 x 20.78 mm
Weight:
3.9 lb / 1.8 kg
Reviews, Questions about Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch (Black) 21L3001QUS
Write Review / Ask a question about Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 Multi-Touch (Black) 21L3001QUS
      7+6= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.