Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch (Black) 21MN005HUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch (Black) 21MN005HUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch (Black) 21MN005HUS
General Specs Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch Laptop (Black) 21MN005HUS
Operating System:
Windows 11 Pro
Processor:
Intel Core Ultra 7 165U
GPU:
Intel Arc Graphics
Installed RAM:
32 GB
Display Size:
16"
Native Resolution:
1920 x 1200
Touchscreen:
Yes
Total Installed Storage:
1 TB
Inputs/Outputs:
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
2x USB-C (Thunderbolt 4)
Display I/O:
1x HDMI 2.1
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Weight:
4.03 lb / 1.83 kg
Model Year:
Mid 2024
Performance Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch Laptop (Black) 21MN005HUS
Processor:
Intel Core Ultra 7 165U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.7 to 4.9 GHz Performance (2 Cores)
1.2 to 3.8 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
Dedicated AI Cores:
Yes, 11 TOPS
L3 Cache:
12 MB
Graphics Type:
Integrated
GPU:
Intel Arc Graphics
Installed RAM:
32 GB
RAM Type:
5600 MT/s DDR5 SO-DIMM
RAM Configuration / Capacity:
2x User-Replaceable 16 GB / 2 Slots Supporting up to 64 GB
vPro Support:
Yes
Display Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch Laptop (Black) 21MN005HUS
Panel Type:
IPS-Type LCD
Display Size:
16"
Aspect Ratio:
16:10
Native Resolution:
1920 x 1200
Touchscreen:
Finish:
Anti-Glare / Matte
Maximum Brightness:
300 nits / cd/m2
Color Gamut:
45% NTSC
Storage and Expansion Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch Laptop (Black) 21MN005HUS
Total Installed Storage:
1 TB
Storage Drive Type:
1x 1 TB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
1x M.2 Slot 2280 (PCIe x4) [In Use]
Inputs / Outputs Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch Laptop (Black) 21MN005HUS
Inputs/Outputs:
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
2x USB-C (Thunderbolt 4)
Display I/O:
1x HDMI 2.1
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Network I/O:
1x RJ45 (Gigabit Ethernet)
Built-In Speakers:
2x 2 W
Built-In Microphones:
2
Media/Memory Card Slot:
No
Communications Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch Laptop (Black) 21MN005HUS
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Cellular Support:
No
GPS:?Global Positioning System
Webcam:
User-Facing: 5 MP
Battery Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch Laptop (Black) 21MN005HUS
Capacity:
86 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch Laptop (Black) 21MN005HUS
Keyboard:
Built-In Chiclet-Style Keyboard
Pointing Device:
Force Touch Trackpad
General Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch Laptop (Black) 21MN005HUS
Security:
Dedicated Hardware TPM Security Chip, Fingerprint Reader, Webcam Blocker
Power Supply:
100 W with USB-C
Dimensions:
14.2 x 9.9 x 0.77" / 359.7 x 250.8 x 19.64 mm
Weight:
4.03 lb / 1.83 kg
Reviews, Questions about Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch (Black) 21MN005HUS
Mark PageJune 16, 2025
Is this PC TAA compliant?
Write Review / Ask a question about Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Multi-Touch (Black) 21MN005HUS
      5+4= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.