Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 (Black) 21MN005LUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 (Black) 21MN005LUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 (Black) 21MN005LUS
General Specs Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Laptop (Black) 21MN005LUS
Processor:
Intel Core Ultra 5-125U
Installed RAM:
16 GB
Display Size:
16"
Total Installed Storage:
256 GB
Inputs/Outputs:
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
2x USB-C (Thunderbolt 4)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Weight:
4.03 lb / 1.83 kg
Model Year:
Mid 2024
Performance Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Laptop (Black) 21MN005LUS
Processor:
Intel Core Ultra 5-125U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.3 to 4.3 GHz Performance (2 Cores)
0.8 to 3.6 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
Installed RAM:
16 GB
RAM Configuration / Capacity:
1x User-Replaceable 16 GB / 2 Slots Supporting up to 64 GB
vPro Support:
No
Display Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Laptop (Black) 21MN005LUS
Display Size:
16"
Color Gamut:
45% NTSC
Storage and Expansion Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Laptop (Black) 21MN005LUS
Total Installed Storage:
256 GB
Storage Drive Type:
1x 256 GB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
1x M.2 Slot 2280 (PCIe x4) [In Use]
Inputs / Outputs Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Laptop (Black) 21MN005LUS
Inputs/Outputs:
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
2x USB-C (Thunderbolt 4)
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Built-In Speakers:
2x 2 W
Media/Memory Card Slot:
Communications Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Laptop (Black) 21MN005LUS
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Webcam:
User-Facing: 5 MP
Battery Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Laptop (Black) 21MN005LUS
Capacity:
86 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Laptop (Black) 21MN005LUS
Pointing Device:
Force Touch Trackpad
General Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 Laptop (Black) 21MN005LUS
Security:
Dedicated Hardware TPM Security Chip, Fingerprint Reader, Webcam Blocker
Power Supply:
100 W with USB-C
Dimensions:
14.2 x 9.9 x 0.77" / 359.7 x 250.8 x 19.64 mm
Weight:
4.03 lb / 1.83 kg
Reviews, Questions about Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 (Black) 21MN005LUS
Write Review / Ask a question about Lenovo 16" ThinkPad T16 Gen 3 (Black) 21MN005LUS
      10+6= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.